Winners


Glittery Literary Anthology Volume 4

Glittery Literary Anthology Volume 4

Jan 2022


Long story WINNER: The Etymology of Unsaid Things by Adele Evershed

Long story SECOND PLACE: Bobbly Tights Are Meant to Have Ladders by Norah Blakedon


Short story WINNER: Itch by Cate Haynes

Short story SECOND PLACE: A Loose Truth by Elizabeth Nettleton


All of the stories below have been highly commended and have made it into GL4.

Congrats!

Table 13 by Tim Kirton / The Shadow by Kevin Brooke / Phone Alone by Julie Haworth / My Clever Plan by Wendy Janes / Keeping My Cool by John Holmes / Searching by Rose McGeoch / Buried Within by Charlie Carr / Patience is Bitter by Linda Hibbin / Promises Made by Dawn Vogel / Three Times Table by Toonie Cox / Just Desserts by Adrienne Chaplin / Chicken House by Miki Lentin / If No One Speaks by Sam Szanto / Homecoming by Tony Durrant / Reading Love Poems at Bedtime by Paul B. Cohen / The Likes of Him by Daniel Addercouth / There Would Be Another Time by Bryan Thomas / Bumba Meu Boi by Martha Witt / One the Feast of Stephen by Jane Bidder / Unfulfilled childhood yearnings… by Sumitra Shankar / The Bumblebee Dish by Claire Riley / The Dismissal by Elaine Evans / Regeneration by Emily Way-Evans / Working from Home by Andrew Anderson / The Babel Phone by Steve Goodlad / The Gap by Raynor Baker-Rosenberg / Daffodil by Wendy Taylor / Curse of The Krampus by Kevin Brooke / Last Laugh by Andrew Anderson / A Quick Getaway by Mike Taylor / Bob and Roberta by Steve Goodlad / Hope Springs Eternal by Jeremy Dixon / The Hannahs by Helen Harradine / Curse of the Sea Glass by Grant Hulbert / Who is the fairest of them all? By Emma Pyper / Someone To Talk To by Aneeta Sundararaj / A Construction of Loss by Hilary Coyne / Generation Alpha by Barry Norton


CHERISHED CHILDREN'S SHORT STORY Volume 3

Jan 2022


WINNER: Bye-Bye, Beautiful Tree by Sue Lancaster

SECOND PLACE: Believe in Yourself by Wendy Taylor


All the stories below have been highly commended and will appear in print in our 3rd Cherished Children's story anthology.

Well done!


On the Adoption of the Unicorn as the Official Mascot for Kindergartens in Denmark by Laila Miller / The Jewel Thief by Sam Robertson / What’s a God? By Mona Mehas / The Box by Fiona Spence-Arnold / The Last Giant by Cat Haynes / Pampered Cat & the New Kitten by Catherine Londero / Under The Bed by Billy Forshaw


***

Glittery Literary Anthology Volume 3

JULY / AUGUST / SEPTEMBER 2021

(Paperbacks and e-books will be available to purchase in the next few days - we will email our subscribers with details and purchase links. Thank you all for taking part. Your writing has helped children living in poverty.)

The Wish by Donna L Greenwood (short story winner)

If by Mrs Josephine Bodley (short story runner up)

The Learning Curve by Yvonne Clarke (long story winner)

A Particular View by Mike Taylor (long story runner up)

Highly Commended (also selected for paperback publication):

The Trade by Regina Clarke / The Cable Thief by Emilie Akoka / Scent of Summer by Wendy Janes / The Feast of Saint Mark by Claire Loader / Blue Blazes by Connie L. Biskamp / Reunion of the Heart by Jennifer Anne F. Messing / A Green Cloak by Hilary Coyne / The Mayfly on the Western Front by Kevin Brooke / 3021 by Steve Goodlad / My Third Grandmother by Aneeta Sundararaj / Fault Line by Andrew Anderson / The Man Who Loved Lighthouses by Alexis Wolfe / Amethyst and Pearls by Wendy Anne Taylor / Live a Little by Chrissy Sturt / A Grip Loosened by Catherine Ogston / Uninvited by Patricia M Osborne / Hullaballo by David DeWinter / Magnus Magnusson Steals a Boat by Menzo Howell / The Secret Lake by Sumitra Shankar / Maxine and Jenny by Sheena Billett / The Kindness of Strangers by Derek Hulme / The Curse of Drybrook House by Lexi (13 years old) / Tower by Charles Prelle / My Father, Our River by MJ Harbottle / Prattle by Ellie Herda-Grimwood / Eat Your Heart Out, Hollywood by Christina Collins / Magnetism and Other Forces by Andrew Anderson / Tricks at Midnight by Allan Russell / Role Model by Yvette Naden / Last Dance by Georgia Richards / I Cannot Sleep by Rosie Cullen / The Teapot and the Sea by Maria Anwar / Moon Done Good by Julia Ruth Smith / The Installation by Marion Horton / Ransom by E. L. Forrest / The Euphoria of Winning by Helen Rushworth / Shattered Dreams by John Notley / Six Days by Adam Fout / Strange Findings… by Diana Brighouse / What She Doesn’t Say… by Fannie H. Gray / A Sense of Hope by Iqbal Hussain / A Spirited Tale by Helen Chambers / The World Beyond the Trees by Norah Blakedon

#

Cherished Children’s Short Stories

July / August / September 2021

VOLUME TWO

CONGRATULATIONS!

Thank you everybody who entered our July / August / September 2021 children's story contest. Our winner and all those selected for publication are listed below. Congratulations and thank you for taking part!

(Paperbacks and e-books will be available to purchase in the next few days - we will email our subscribers with details and purchase links.)

Mysterious Little Girl by Julie Malik (10 years old) (winner)

The Seventh Story by Kevin Brooke (second place)

Also selected for inclusion in this publication:

Who am I? by Viviane Chaxel (10 years old) / The Frog who Lost his Croak! by Paul Brooker / Noah’s Day Off by Julie Haworth / Another Night by Stephanie Henson / Quizboy by Catherine Londero / Chalkman by Amy Moreno / Mr Cuddles by Holly Hancock (10 years old) / Pawn Takes Rook by Kay Sandry

#



Glittery Literary Anthology Volume 2

MAY/JUNE 2021 STORIES SELECTED FOR PUBLICATION:

Dummy in a Cloche Hat by Stephen Goodlad (Lustrous Long Story Winner)

Pools of Daffodils by Matilda Elizabeth Drew (Lustrous Long Story Second Place)

Breathe, In Out, In Out by Christina Collins (Shimmering Short Story Winner)

Hostage by Steve Bridger (Shimmering Short Story Second Place)


Highly Commended (also selected for paperback publication):

Black Coffee – A Murder Mystery by Duncan Abel

Passion Dale by Marc Nash

What Would You Do? by Hollie Milnes

The Immortal by Kevin Brooke

Amongst the Bracken by Jakub Angerer

For Lyra by Rebecca Klassen

Bank Run Betrayal by Paul Brooker

The Night I Died by Norah Blakedon

My Perfect Man by Tim Kirton

I Envision by Paul Beckman

Some Unpleasantries by Dana Storino

Wall of Snakes by Louise MacPherson

Opus by Liliana Arede

Never Meet Again by Sophie Garston

Dreams by E.L. Forrest

A Chance Encounter at The Best Exotic Fruit Market in Jaipur by Frances Turner

The Secret to Marriage by Laura Esther Sciortino

The Huntress of Obelyn Wood by Meredith Rae

Wishing on a Star by Adele Evershed

Tamar Bridge, 7.53am by Fiona Fox

Perchance to Dream by Eliot Hudson

A Phone Call by Christopher Cascio

The Answer by Sheena Billett

Self Help by Sue Buckingham

The Lifeline by Yvonne Clarke

The Laundry Room by MK O’Connor

Something Slow by Gracious Love

The Vampire by Laura Scotland

Open Wounds by Kevin Brooke

Cats’ Eyes and Blind Eyes by David Davies

Scrapyard Blues by T. L. Spezia

Maggots by Emilie Akoka

Rubbish by Sam Szanto

Fine in trainers by Julie Haworth

The Bone Key by Melynda Grubb

Without You by Grace Collins

Acquiescence by Kathleen Foxx

The One-Sided Triangle by Yvonne Lloyd

The Offline Cabin by Chrissy Sturt




Cherished Children’s Short Stories & Poetry

May/June/April 2021

VOLUME ONE

CONGRATULATIONS!

Thank you every body that entered our May/June/July 2021 children's story contest. Our list of April and May/June winners and highly commended CHILDREN'S STORIES which will all feature in our first children's story anthology are listed below.


(Paperback and e-book will be available to purchase in the next few days - we will email our subscribers with details and purchase links will also be available on this website!)


Anna’s Backward Day by Andy Spearman (Winner April)

Dragon Dares by Lucy Welch (Second Place April)

Standing Guard by Marie Day (Winner June)

Flower Girl by Amy B. Moreno (Second Place June)


The Fox and the Dragon by Darren Arthurs

Poetry Park by Leah Knight

The Girl and the Boomerang by Huxley Clark (9 years old)

Potluck by Julie Haworth

Fish Face by Tony Bell

The Saveloy by John Tydeman

Splodglys and Tiddlers by Penny Walsh

Bernard the Bear Needs a Bath by Robert Peate

The Light by H. A. Piacento

Prickles by Laura Scotland

The City of Mist by Abigail Senior

The Calm Before the Stormi by Dana Storino

The Land of the Gods by Eda C. Chaxel (13 years old)

The Egg and the Balloon by Chloe Leung Suet Chin (11 years old)

#




APRIL 2021 - VOLUME ONE

SHIMMERING SHORT AND LUSTOUS LONG STORY WINNERS - CONGRATULATIONS!


Two Rings by Lee Greenaway WINNER - LONG STORY

The Pull of the Tides by Roz Levens SECOND PLACE - LONG STORY


Attraversiamo by Kerry Rawlinson WINNER - SHORT STORY

Lost and Found by Kathleen Foxx SECOND PLACE - SHORT STORY


HIGHLY COMMENDED:

The Magic Hour by Lisa Wiley

Emily and the Face by Graham Crisp

The Missionaries’ Daughter by Regina G. Beach

The Red Box on the Hill by Christina Collins

Mud Cake and Downward Dog by Kim Hart

When You’re Chosen, You’re Chosen by Daniel Marques

She Bleeds with the Fields by Gracious Love

Sailboat by Jarrett Mazza

Lord of the Feathers by Steve Goodlad

Condolences by Pam Knapp

Margate by MK O’Connor

Parrot Commentary by Kay Rae Chomic

I Flow to the Sea by Hedy Lewis

Tryptych by Joe Howsin

White by Lorraine Cooke

User History by Ethan Lee

Blessed with a Curse by Jane Bidder

Flight of the Butterfly by Vikki Gemmell

Johanna by Paul Phillips

Moustachio by Laura Scotland

My Girlfriend’s Plants by Robert Scott

Private View by Steve Gregory

4.9 Stars by Joe Howsin

Mrs. Bowley Upstairs by Ed Walsh

Passing Ships by Rosie Cullen

The Weathermen—A Love Letter by Aneeta Sundararaj

The Shadow Waved Back by Leena Batchelor

Passing On by Polly Palmer

Evensong by John Hargreaves

A Contained Life by Rebecca Kinnarney

Her Ordinary Man by Susan Rocks

The Right Place by Sven Camrath

Someone, No-one by Hilary Coyne

The Chair by Miki Lentin

As Cold as a Winter’s Day by Derek Hulme

The Displacement Artist by David DeWinter